Hoiatus! Eestisse on jõudnud iTunes’i petuskeem

Autor | 2018-08-29T13:11:51+00:00 2018/08/29|Varia|

Välismaal on juba aastaid levinud pettus, mille raames püütakse inimestelt välja pressida sadade eurode väärtuses iTunes’i kaarte. Siiani on see probleem puudutanud ainult meie väliskliente, kuid nüüd on meieni jõudnud ka esimesed Eesti kliendid, keda mainitud petuskeemi püütakse tõmmata.

Pettus ise on küllaltki lihtne – inimesele helistatakse või saadetakse välismaalt (enamasti Inglismaalt) e-mail, millega püütakse isikus tekitada hirmu, paanikat või kaastunnet. Väidetakse, et isik omab mõne asutuse ees maksevõlga, midagi halba on juhtunud tema lähedasega või palutakse hoopis annetusi vähihaigetele. Kulude katteks palutakse osta 100€ iTunes’i kinkekaarte, mille unikaalsed aktiveerimiskoodid ohver kelmidele saatma peab. Sellele järgneb tavaliselt ka ähvardus lisatrahvide kohta, kui summat kohe ära ei maksta.

Kui eelmiste näidete lõksu langevad pigem vanemad inimesed, siis on kelmidel õnnestunud ära petta ka tehnikateadlikumaid inimesi, väites et kinkekaardid on vajalikud näiteks Apple Pay teenuse kasutamiseks.

Miks just iTunes?

Pole saladus, et Apple’i tooted on maailmas äärmiselt populaarsed. See on loonud olukorra, kus kelmidel on iTunes’i kaarte väga lihtne erinevatel oksjonilehtedel või läbi sotsiaalmeedia edasi müüa. Enamasti pannakse kaardid müüki ka väärtusest tunduvalt madalama hinnaga, pakkudes 100€ kinkekaarti näiteks 75€ eest.

Kuidas vältida ohvriks langemist?

  • Kui sa ei soovi kasutada iTunes Store, App Store, iBooks Store, iCloud ja Apple Music teenuseid, siis ära osta iTunes’i kinkekaarte. Mitte ühegi teise teenuse või eseme eest ei ole võimalik iTunes’i kinkekaartidega tasuda!
  • Ära kunagi edasta võõrale isikule iTunes’i kinkekaardi unikaalset aktiveerimiskoodi.
  • Pea ise meeles ja teavita ka oma (eakaid) lähedasi, et ühtegi trahvi, annetust või haiglakulu ei tasuta kunagi kinkekaartides.