15 Parimat Xbox Series X mängu

Autor | 2025-03-31T12:33:15+00:00 2025/03/28|Konsoolid, Mängude Ülevaated, Xbox|

Xbox Series X on tehnoloogiline tippteos – võimas, kiire ja valmis jooksutama kõike, mida mängumaailm pakkuda suudab. Aga tead ju isegi, et Xbox üksi ei tee kedagi õnnelikuks – mängud loevad. Seepärast panin kokku nimekirja viieteistkümnest parimast mängust, mis Xbox Series X peal lihtsalt peavad järgi proovimist saama. Alustame?


Tõsta mängurõõm uuele tasemele Xbox võtmetega Punktid lehelt


 

1. Elden Ring

Elden Ring

Kui sa oled varem FromSoftware’i mänge proovinud, siis tead, mis sind ees ootab. Kui mitte, siis… oled sa valmis surema? Ja palju. Elden Ring viskab sind tohutusse avatud maailma, kus iga nurga taga võib sind oodata mõni hiiglaslik boss või lihtsalt midagi nii veidrat, et jääd suu ammuli vaatama.

Siin ei ole kaarti, mis sind käekõrval viib. Iga nurgake kutsub avastama – olgu see mõni mahajäetud loss või sügavale maa alla peidetud vangikong. Mäng õpetab sind olema kannatlik, tähelepanelik ja valmis igaks ootamatuseks. Graafika lööb jalust – päikeseloojangud, udused metsad, kurjakuulutavad lossid.

Bossivõitlused on omaette klass – iga lahing on kui väikene tants, kus sa kas õpid vastase rünnakurütmi või sured. Elden Ring ei ole mäng nõrganärvilistele, aga kui see kord haakub, siis annad talle kümneid, kui mitte sadu tunde.

 

2. Alan Wake 2

Alan Wake 2

Tumedam, süngem ja veelgi painajalikuma atmosfääriga – Alan Wake 2 on nagu õudusunenägu, millest sa ei taha ärgata. Sa ei tea kunagi, mis on päris ja mis mitte. Kirjanik Alan on lõksus – nii enda peas kui ka sõna otseses mõttes.

Mäng kasutab valguse ja varju mängu geniaalselt. Taskulamp ei ole siin lihtsalt abivahend, vaid sinu ellujäämise küsimus. Sa hiilid läbi pimeduse, kuuled kummalisi helisid ja iga hetk oled valmis, et kuskilt nurgast kargab sulle näkku midagi… ebanormaalset.

Lugu hoiab sind kogu aeg pinges – tahad teada, mis järgmiseks juhtub. Ja kui sa arvad, et tead, siis mäng keerab su ootused pea peale. Graafika ja helidisain loovad koos täiusliku õuduskogemuse. Alan Wake 2 pole niisama mäng – see on psühholoogiline tripp.

 

3. Halo: The Master Chief Collection

Halo: The Master Chief Collection

Klassika, mis lihtsalt ei aegu. Kui Xbox tähendab sinu jaoks Halo’t, siis see kogumik on puhas kuld. Siin on Halo 1 kuni Halo 4 – kõik kenasti üles tuunitud ja säravamas kuues kui kunagi varem.

Relvad, sõidukid, legendaarne lahingumuusika – kõik on olemas. Mängi kampaaniat üksinda või kutsu sõbrad co-op’i – nostalgia on garanteeritud. Ja muidugi mitmikmäng – kas üldse keegi suudab unustada need legendaarsed sniperi lahingud Blood Gulchis?

Halo on osa Xboxi DNA-st ja see kollektsioon on parim viis seda taas kogeda. Kas sa üldse saad öelda, et oled Xboxi fänn, kui sul see mäng läbi pole?

 

4. Cocoon

Cocoon

Väike, aga pagana geniaalne. Cocoon näitab, kuidas hea mäng ei pea olema suur ega kallis – piisab heast ideest. Sa mängid tillukese olendina, kes hüppab maailmast maailma, igaüks peidetud eelmis(t)e sisse.

Puzzle’d panevad su aju ragisema. Alguses tundub kõik lihtne, aga siis viskab mäng sisse uued mehhanismid ja sa tabad end mõtlemas: “Kuidas paganama moodi ma siit nüüd edasi saan?” See on mõnus vaheldus suurtele ja lärmakatele mängudele – vaikne, rahulik, aga paganama nutikas.

Stiilne visuaal ja muusika loovad koos kummaliselt võluva atmosfääri. Cocoon on nagu meditatsioon – ei mingit kiirust, ainult sina ja su mõtted.

 

5. Diablo 4

Diablo 4 cover

Põrgu väravad on taas lahti ja seekord on need veelgi suuremad ja kurjemad. Diablo 4 toob tagasi vana hea tumeda atmosfääri, mida kõik vanad fännid on oodanud. Veri, saatanlikud rüvetajad ja lõputud koopad – kõik see ootab sind.

Klassikaline hack’n’slash, kus sa laod kümneid, kui mitte sadu vaenlasi sekunditega maha. Loodust ja ilmastikku on mängus mõnusalt tunda – kõrbed, lumised mäed, pimedad metsad. Iga piirkond on omamoodi ohtlik ja kutsub avastama.

Koos sõpradega on see mäng puhas kuld – jagate looti, ehitate tegelasi ja tapate ülemusi. Kes ei tahaks koos kambaga Lilithile pasunasse panna?

 

6. Hi-Fi Rush

Hi-Fi Rush

Kas oled kunagi mõelnud, milline näeks välja mäng, kus sa ei saa lihtsalt suvaliselt nuppu vajutada, vaid pead tegutsema rütmis? Hi-Fi Rush on täpselt see – visuaalselt nagu mõni Cartoon Networki multikas ja samas pagana äge märul.

Iga löök, iga hüpe – kõik peab käima muusika taktis. Ja see töötab! Sa tunned end nagu rokkstaar, kes peksab vaenlasi ja samal ajal paneb peaga rütmi kaasa noogutama.

Hi-Fi Rush ei võta end liiga tõsiselt – huumorit jagub ja tegelased on nagu otse mõnest koomiksist välja astunud. See on ideaalne mäng, kui tahad lihtsalt nautida ja mitte liiga palju pead murda.

 

7. Resident Evil 4 (Remake)

resident evil 4 cover

Kas sa arvasid, et originaal RE4 oli hea? Oota, kuni sa seda remake’i mängid. Graafika on pöörane – iga vihmapiisk, iga zombilik mutant näeb välja nagu õudusunenägu.

Leon S. Kennedy seiklus on tagasi, veelgi pingelisem ja verisem kui varem. Ajaloolised bossid, kummalised külainimesed ja muidugi see neetud kettaga hull – kõik on siin.

See pole lihtsalt uuendus, vaid täiemahuline uus kogemus. Ja kui sa pole kunagi originaali mänginud, siis… ausalt, sul on nüüd parim võimalus. Adrenaliin ja hirm käsikäes.

 

8. Baldur’s Gate 3

baldurs gate 3

Unusta kõik senised rollimängud – Baldur’s Gate 3 tõstab lati nii kõrgele, et pärast seda tunduvad teised RPG-d nagu odavad koopiad.

Dialoogid, valikud, tagajärjed – kõik loeb. Siin on vabadus täiesti oma maailm luua ja oma teed minna. Tahad olla kangelane? Mine! Tahad olla täielik tõbras? Anna minna!

Tegelased on uskumatult sügavad ja loo käigus muutuvad nad sulle tõeliselt oluliseks. See on mäng, mis paneb sind mõtlema, tundma ja naerma – sageli kõike korraga.

 

9. Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

Jah, me teame, kuidas see välja tuli. Aga nüüdseks on Cyberpunk 2077 täiesti uus mäng – eriti koos Phantom Liberty lisaga. Nüüd on see justkui Blade Runneri ja GTA parimad küljed kokku pandud.

Night City elab – täis värve, heli ja ohtusid. Iga tänav räägib oma lugu. Phantom Liberty toob sisse ka Idris Elba – ja ausalt, see mees lihtsalt särab.

Laskmine, kübervõimed, autod, tänavad – kõik on lihvitud ja lõpuks on mäng seal, kus see alguses olema pidi.

 

10. Like a Dragon: Infinite Wealth

Like a Dragon Infinite Wealth

Kui arvad, et oled juba kõike näinud, siis “Like a Dragon: Infinite Wealth” tõestab vastupidist. See on täiesti pöörane segu jaapani RPG-st, elutraagikast ja absurdsest huumorist. Saad mängida Ichiban Kasuga, kelle elutee viib seekord suisa Hawaiile – ja ausalt, see reis on kõike muud kui tavaline turismireis.

Mängus on pööraselt palju kõrvaltegevusi – kas oled kunagi mängus minigolfi mänginud, Hawaii kinnisvaraärisse sukeldunud või kogemata hommikusöögiks kahemehesõdalast peksnud? Siin see kõik juhtub. Lugu ise on täis suuri tundeid – vahel naerad laginal, siis jälle tunned klompi kurgus.

Lahingusüsteem on taktikaline ja samas hoogne, kus iga liigutus loeb. Tegelased on meeldejäävad, värvikad ja igaühel on oma hull lugu rääkida. Kui Jaapani mängude stiil sulle vähegi sobib, jääd siia kinni pikaks ajaks.

“Like a Dragon: Infinite Wealth” ei karda olla imelik ja just see teebki ta nii pagana heaks.

 

11. Death’s Door

Death's Door

Kui keegi ütleks, et ühe väikese varese elukutseteks on hinged korjata, siis ilmselt naeraksid. Aga “Death’s Door” teeb sellest täpselt niisuguse mängu – armas, samas üllatavalt sünge ja sügava tähendusega.

Graafika on minimalistlik, kuid kaunis – igas nurgas on peidus detaile ja pisikesi saladusi. Iga uus ala, kuhu varesega satud, pakub oma väljakutseid, mõistatusi ja muidugi suuri bosse, kes ei anna end kergelt.

Mängumehaanika on lihtne, aga voolav – löögid, rullimised ja loitsud sulanduvad ühtseks tervikuks. Ja see muusika… oi, see muusika jääb kummitama ka siis, kui konsool ammu välja lülitatud.

“Death’s Door” tõestab, et suur mäng ei pea olema ilmtingimata hiiglaslik eelarve või tohutu maailmaga. Siin loeb atmosfäär ja tunne – ja seda jagub.

 

12. DOOM Eternal

Doom Eternal

Kui tahad lihtsalt välja elada ja igasuguse stressi maha laadida, siis “DOOM Eternal” on su parim sõber. See mäng ei anna sulle hetkekski rahu – relv käes, muusika põhjas ja verepritsmed ekraanil.

Tempot hoitakse laes ja iga lahing on nagu väike sõda, kus võidad ainult siis, kui jääd pidevalt liikuma. Siin ei passi kuskil nurgas – sa tormad, hüppad, laamendad ja purustad kõik, mis liigub.

Relvavalik on muljetavaldav – igaüks neist mõnusalt robustne ja omamoodi nauding kasutada. Doom Slayer ise on nagu elav legend, kelle jaoks isegi deemonid tunduvad pigem kergeks lõunapausiks.

Graafika on jõhkralt ilus ja jooksvalt sujuv, isegi kui ekraan on täis leekides deemonihorde. Ja see soundtrack? Metallmuusika fännid on taevas – või noh, pigem põrgus.

“DOOM Eternal” ei paku lugu, mis ajudele pai teeks – siin teeb pai hoopis pumppüss.

 

13. Marvel’s Midnight Suns 

Marvel's Midnight Suns

“Marvel’s Midnight Suns” ei ole see tüüpiline superkangelaste märul, kus lähed ja annad kõigile kolakat. Ei, siin mõtled igat käiku – see on taktikaline RPG, kus iga otsus loeb.

Kohtud selliste tegelastega nagu Wolverine, Iron Man ja Doctor Strange, aga seekord hoopis uues võtmes. Igaüks neist on oma murede ja draamadega, mis toovad nad inimlikult lähedale.

Lahingud käivad kaartide ja käigupõhise strateegia järgi – tundub esmapilgul imelik, aga oi kui hästi töötab. Pead mõtlema, millal rünnata, millal kaitsta ja millal hoopis loitsu visata.

Lisaks saad oma tegelastega suhteid arendada – kes tahab Wolviega lõkke ääres maailma parandada? Mängus on nii sügavust kui ka fänniteenust Marveli austajatele.

“Midnight Suns” on üllatus – see on mäng, mille peale esialgu kulmu kergitad, aga pärast ei saa enam pidama.

 

14. Forza Horizon 5

Forza Horizon 5

Autofännid, siit tuleb teie jaoks midagi tõeliselt magusat – “Forza Horizon 5” viib su otse Mehhiko päikeselistele teedele. See pole mingi tüüpiline ringraja kihutamine, vaid täielik vabadus teha, mida hing ihkab.

Tahad rallida vulkaanil? Palun väga. Või kihutada läbi vihmametsade ja rannateede? Kõik on võimalik. Autojuhitavus on mõnusalt realistlik, samas piisavalt arcade, et isegi algaja naudiks iga kilomeetrit.

Graafika on lihtsalt pöörane – valgus, ilmastik, detailid… sa tahad vahel lihtsalt seisma jääda ja ümbrust vaadata. Ja autosid on rohkem kui su elus näinud oled – klassikast superautodeni.

Iga võistlus tundub värske, sest valikuid on nii palju, et igav ei hakka mitte kunagi. Ja kui sõbrad ka veel kambas, on see üks parimaid mitmikmängu kogemusi Xboxil.

“Forza Horizon 5” ei ole lihtsalt rallikas – see on vabadusetunne kõige ehedamal kujul.

 

15. Destiny 2 

Destiny 2 cover

Viimasena, aga kaugeltki mitte vähem oluline – “Destiny 2”. See on üks neist mängudest, mis lihtsalt ei lõppe – alati on midagi uut, mida teha, kuskil uus rünnak, mida maha võtta.

Oled kosmiline kaitsja Guardian, kellel on terve Päikesesüsteem vallutada. Relvi on rohkem kui üheski teises mängus – igal relval oma lugu, oma eriline tunne.

Striimib nagu unistus ja jooksutab Xbox Series X peal graafikat, mis lausa võtab suu lahti. Kas oled kunagi kuulnud sõbraga, et “teeme ühe rundi” ja siis märkad, et kell on kolm öösel? Tere tulemast Destiny maailma.

PVP on omaette maailm – kui tüdined PVE-st, mine ja näita teistele, kes on parim tulistaja galaktikas. Ja muidugi reidid – need on Destiny sool ja vürts, kus koostöö on kõige alus.

“Destiny 2” on ideaalne neile, kes tahavad ühte mängu, kuhu ikka ja jälle tagasi tulla. Olgu üksi või kambaga – siin leiab igaüks oma nurga.

 

Kokkuvõtteks

Nii, ja ongi koos! Xbox Series X pakub mängude valikut, mis suudab rahuldada nii hardcore kui ka pühapäevamängijat. Iga mäng siin nimekirjas on omaette pärl, olgu see siis loo poolest, mängitavuse või lihtsalt toore adrenaliini pärast. Nüüd jääb vaid küsimus – millest sina alustad?